• تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۴۰۲
  • توسط: ادمین
  • زمان مطالعه: ۹ دقیقه

راهنمای کامل درباره فرهنگ مردم فرانسه

 

فرهنگ یکی از موارد مهم و جالب است که در زندگی هر جامعه‌ای نقش قابل‌توجهی دارد. هر کشور و قومیت دارای فرهنگی منحصربه‌فرد است که ما را با تاریخ، زبان، هنر، آداب‌ورسوم و تمدن آنان آشنا می‌کند. در این صفحه، قصد داریم تا فرهنگ فرانسوی‌ها را که شامل جذابیت‌های زیادی است، معرفی کنیم. دانستن انواع فرهنگ مردم پاریس یا دیگر شهر‌های این کشور، پیش از سفر به فرانسه کمک زیادی به شما خواهد کرد.

فرانسه به‌عنوان یکی از کشورهای بزرگ و تأثیرگذار در اروپا، از لحاظ فرهنگی بسیار غنی و متنوع است. مستعمرات تاریخی، تاریخچه دورودراز و تأثیراتی که از سوی امپراطوری روم در میانه جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم دریافت کرده است، باعث شده است که تاریخ فرهنگ فرانسه از ترکیبی از انواع مختلف تمدن، هنر، آداب‌ورسوم و ارزش‌های مختلف تشکیل شود. برای اینکه بدانید فرهنگ بومی فرانسه تحت‌تأثیر عوامل مختلف چگونه به شکل امروزی خود رسیده است، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

 

فرهنگ فرانسه چگونه است؟

 

زبان فرانسوی به‌عنوان زبان رسمی کشور فرانسه، یکی از زبان‌های مهم و قدرتمند جهان است و در بیش از 30 کشور به طور رسمی یا غیررسمی صحبت می‌شود. این زبان زیبا و غنی، با دارا بودن گونه های مختلفی از ادبیات، شعر، نمایشنامه و رمان، همواره از طریق آثار بزرگی مانند اثرهای ویکتور هوگو و ژول ورن، جای خود را در صحنه بین المللی گرفته است.

همان‌طور که زبان و فرهنگ فرانسه از هم جدایی‌ناپذیرند، هنر و معماری فرانسوی نیز در سطح بین‌المللی شناخته شده است. در طول تاریخ، گوناگونی معماری فرانسوی از طراحی شهرهای تاریخی مانند پاریس با برج ایفل و لوور، تا سبک‌های مدرن و هنر معاصر، جذابیتی خاص داشته است.

علاوه بر این‌ها، فرهنگ غذایی فرانسه، آداب‌ورسوم مردم فرانسوی و سنت‌های آنها در سایر جنبه‌های زندگی نیز به‌عنوان عوامل مهم جذابیت کشور فرانسه شناخته می‌شوند.در بخش‌های بعدی، به بررسی عناصری مهم از آداب‌ورسوم مردم فرانسه می‌پردازیم تا با سنت‌ها و مراسم‌های مختلف فرانسوی‌ها آشنا شویم.

 

تاریخ فرهنگ در فرانسه

 

تاریخ فرهنگ فرانسه یکی از پربارترین تاریخ‌ها در جهان است. مسیر شکل‌گیری فرهنگ در فرانسه تعداد زیادی از امپراطوری‌های باستانی را تجربه کرده است. اثرات امپراطوری روم، فرهنگ گالیک در قرون‌وسطی، جنگ‌های جهانی و عصر رنسانس بر روی فرهنگ این سرزمین به‌وضوح دیده می‌شود. همچنین دوران سلطنت بوربون نیز، با ایجاد ثبات سیاسی و اقتصادی در کشور، به توسعه و شکوفایی فرهنگ کمک کرد. این دوره، آثار هنری بزرگی را در زمینه‌هایی مانند نقاشی، ادبیات و معماری به وجود آورد.

به طور خلاصه، فرهنگ مردم فرانسه از دوران باستان تا امروز، شامل مجموعه‌ای از آثار هنری، ادبیات، آرمان‌ها و ارزش‌هایی است که تمدن و ایده‌هایی ژرف را نمایان می‌سازد، و به‌عنوان یکی از غنی‌ترین و الهام‌بخش‌ترین فرهنگ‌ها در جهان، تأثیرگذاری بی‌نظیری در صنعت هنر و ادبیات، فلسفه، معماری، موسیقی و آشپزی داشته است. با خرید تور پاریس می‌توانید از تمامی این جذابیت‌ها بهره ببرید.

 

تاریخ فرهنگ در فرانسه

 

فرهنگ غذاخوردن در فرانسه، بایدها و نبایدها

 

با دارابودن غذاها و دسرهای محلی، مثل بیگ ماک، کرواسان و فواگرا، همچنین رستوران‌های معروف و کافه‌هایی که محل مناسبی برای لذت‌بردن از غذاهای فرانسوی لذیذ هستند، فرهنگ غذایی مردم فرانسه جایگاه ویژه‌ای در جهان دارد. بعضی از آداب غذاخوردن در فرانسه را که اهمیت زیادی دارند در اینجا بخوانید:

  • غذاها در فرانسه با چاقو و چنگال میل می‌شوند و چاقو در دست راست و چنگال در دست چپ نگه داشته می‌شود.
  • در پایان هر وعده برای پاک‌کردن بشقاب، تکه‌ای نان بر سر چنگال زده می‌شود و از آن برای تمام‌کردن باقیمانده غذا استفاده می‌شود.
  • در فرانسه هرگز میوه را با پوست نمی‌خورند و پوست هر میوه را قبل از میل‌کردن، می‌گیرند.
  • نوشیدن نوشیدنی‌های الکلی با یخ در فرانسه، بی‌احترامی تلقی می‌شود.
  • صحبت‌کردن درباره بیزینس یا مسائل سیاسی حین غذاخوردن در فرانسه پسندیده نیست.
  • اکثر وعده‌های غذا در فرانسه با خوردن تکه‌ای پنیر به پایان می‌رسند.

 

فرهنگ غذاخوردن در فرانسه

 

فرهنگ آداب معاشرت در فرانسه

 

فرهنگ کشور فرانسه درباره آداب معاشرت اتیکت‌های خاص خود را دارد. مثلاً فرانسوی‌ها در مورد افراد غریبه مجاز نیستند آنها را با اسم کوچک صدا بزنند، یا از روبوسی با افرادی که با آنها صمیمی نیستند خودداری می‌کنند. در آداب‌ورسوم فرانسوی‌ها تشکرکردن در برابر تعریف و تمجید کمی ناپسند است و به منزله خودستایی تعبیر می‌شود، بنابراین دقت کنید اگر کسی از شما تمجید کرد آن را با عباراتی فروتنانه پاسخ دهید.

 

آداب معاشرت در فرانسه

 

فرهنگ لباس پوشیدن در فرانسه

 

آداب‌ورسوم مردم فرانسوی در لباس پوشیدن بخش مهمی از فرهنگ آنهاست. فرانسوی‌ها به ‌ظاهر و استایل لباس پوشیدن خود احترام می‌گذارند و از لباس‌های مد روز، ادکلن‌های خوشبو و اکسسوری‌های مناسب استفاده می‌کنند.پوشیدن رنگ‌های روشن به‌خصوص سفید در فصل تابستان، همراه‌داشتن جعبه عینک، شال و دستکش با خود و استفاده از رنگ‌های کلاسیک مشکی، طوسی، قهوه‌ای و نوک‌مدادی از کدهای اصلی در آداب لباس پوشیدن فرانسوی‌هاست.

حتی اگر توانایی خرید لباس‌های لوکس و گران‌قیمت را ندارید، برای هماهنگی با فرهنگ لباس پوشیدن در فرانسه بهتر است این موارد اساسی را رعایت کنید. اگر به دنبال شرکت در فستیوال های فرانسه هستید حتما به صفحه مربوط به جشنواره های فرانسه مراجعه کنید تا علاوه بر آشنایی با انواع این فستیوال‌ها، با فرهنگ لباس پوشیدن در هر یک از آن‌ها هم آشنا شوید.

 

فرهنگ گردشگری در فرانسه

 

بازدید از فرانسه برای تجربه فرهنگ و زیبایی‌های آن یک تجربه بی‌نظیر است. در اینجا به برخی از بایدها و نبایدهای گردشگری در فرانسه اشاره خواهیم کرد که اگر قصد سفر به این کشور را دارید، رعایت آنها برای داشتن یک سفر بی‌دردسر لازم است!

نژادپرستی و تبعیض جنسیتی در فرانسه محکوم و ناپسند است. تلاش کنید تا توجه مساوی به تمام افراد داشته باشید و به احترام و عدالت اجتماعی پایبند باشید. اگرچه بسیاری از مردم در شهرهای بزرگ و هتل‌های پاریس زبان انگلیسی را تا حد زیادی بلد هستند، اما سعی کنید تا برخورد و ارتباط با مردم بومی، به زبان فرانسه صورت گیرد.

فرانسوی‌ها روی زبان ملی خود تعصب زیادی دارند.در فرانسه برای تفکیک انواع زباله در معابر و اماکن مختلف جایگاه‌های خاصی تعبیه شده است. اگر زیبایی و بهداشت محیط‌زیست را در هرجای این کشور نادیده بگیرید با جریمه‌های سنگینی خسارت آن را خواهید پرداخت!

به‌طورکلی، فرانسوی‌ها افرادی بسیار مبادی‌آداب هستند و به‌هیچ‌وجه رفتارهای غیرمحترمانه را برنمی‌تابند؛ بنابراین قبل از ورود به هر سایت تاریخی و هنری، آیین‌نامه آن را مطالعه کنید و از خوردن، آشامیدن و هرگونه رفتار غیرمحترمانه در آن خودداری کنید تا گرفتار پیامدهای ناگوار آن نشوید.