• تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۴۰۲
 • توسط: ادمین
 • زمان مطالعه: ۸ دقیقه

سوئیس، کشوری در مرکز اروپاست که به پیشتازی در زمینه توسعه، ثروت و کیفیت زندگی شناخته می‌شود. یکی از ویژگی‌های بارز فرهنگ سوئیس، تنوع زبانی آن است. در این کشور سه زبان رسمی وجود دارد: آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی و هر یک از مناطق سوئیس به طور طبیعی به یکی از این زبان‌ها تعلق دارد. می‌توان گفت این تنوع زبان و فرهنگ کشور سوئیس به‌نوعی باعث تولید یک محیط چندفرهنگی نیز در سوئیس شده است.

در این صفحه قصد داریم فرهنگ سوئیس شامل مواردی مانند سنت‌ها و رسوم محلی، قوانین گردشگری، اصول و آداب معاشرت اجتماعی، آشپزی محلی و فرهنگ غذایی سوئیس را معرفی کرده و آنچه این کشور کوهستانی را به یک مقصد تماشایی گردشگری معروف در سراسر جهان تبدیل کرده است را بیشتر بشناسیم.

 

فرهنگ مردم کشور سوئیس

 

فرهنگ سوئیس به‌عنوان ترکیبی از تنوع زبانی، پویایی اقتصادی و فرهنگی، طبیعت زیبا و زندگی بهتر برای شهروندانش شناخته می‌شود. اما چه چیز باعث شده این کشور و مردمانش به‌عنوان معیاری برای استانداردهای جهانی در نظر گرفته شوند؟

فرهنگ سوئیسی‌ها با مفهوم صرفه‌جویی، دقت و رعایت استاندارد عجین شده است. این ملت به حمایت از محیط‌زیست، تمرکز بر کیفیت بالا در زندگی و تأمین امنیت و رفاه اجتماعی مشهور است و این سبک زندگی شفاف و پایدار، سبب شده است تا فرهنگ بالای مردم سوئیس زبانزد باشد و این کشور به‌عنوان یکی از بهترین نقاط دنیا برای زندگی شناخته شود.

 

فرهنگ سوئیسی ها

 

فرهنگ سوئیسی غذاخوردن

 

سوئیس تنوع و میراث آشپزی غنی خود را مدیون سنت‌های محلی متنوع خود است. هر منطقه از این کشور تخصص‌های خاص خود را در آشپزی دارد که باعث شده برخی از غذاهای آنها اکنون به غذاهای ملی تبدیل شوند. علاوه بر این، صدها نوع پنیر، محصولات گوشتی، نان و شکلات وجود دارد و بعضی از این محصولات غذایی ساخت سوئیس به‌قدری محبوب هستند که تقریباً در هر خانه و خانواده سوئیسی یافت می‌شوند.

بعضی از نکات جذاب غذایی درباره فرهنگ کشور سوئیس را در ادامه بخوانید:

 • هیچ کشوری در جهان به اندازه سوئیس شکلات مصرف نمی‌کند، میانگین مصرف شکلات در این کشور بیش از ۱۱ کیلوگرم برای هر نفر در سال است.
 • سوئیسی‌ها همچنین سالانه مقدار زیادی پنیر مصرف می‌کنند. تحقیقات رسمی نشان داده هر سوئیسی در سال ۲۳ کیلوگرم پنیر می‌خورد و بیش از ۷۰۰ نوع پنیر برای انتخاب دارد!
 • سوئیسی‌ها زیاد می‌نوشند! سرانه مصرف الکل در سوئیس بالاست و بیش از ۲۵۰۰۰۰ الکلی در آن وجود دارد.

 

جالب است بدانید یکی دیگر از دلایلی که سوئیس کشور خوبی برای زندگی‌کردن است، داشتن سبک غذایی مناسب در آن است. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، کشور سوئیس کمترین میزان چاقی و اضافه‌وزن جمعیت را داراست.

 

فرهنگ غذاخوردن مردم سوئیس

 

اتیکت‌ها و فرهنگ آداب معاشرت در سوئیس

 

 • فرهنگ مردم سوئیس در زمینه آداب معاشرت هم با سایر کشورها متفاوت است. در این صفحه، به بررسی اصول آداب معاشرت اجتماعی در سوئیس، از خوش آمد گویی گرفته تا حریم شخصی و فرهنگ سوئیسی‌ها در کسب‌وکار می‌پردازیم. گردشگرانی که به سوئیس می‌روند، با بسیاری از قوانین اجتماعی ناگفته خود، باید آماده باشند تا با فرهنگ در سوئیس وفق پیدا کنند و خود را برای زندگی در این کشور سازگار سازند.
 • آداب معاشرت اجتماعی در سوئیس بر بی‌طرفی در تمام جنبه‌های جامعه تأکید زیادی دارد. سوئیسی‌ها در معاشرت با یکدیگر و رفت‌وآمدهای خود تجملات و زرق‌وبرق زندگی خود را به نمایش نمی‌گذارند.
 • وقت‌شناسی در سوئیس، کشور ساعت، بسیار حائز ارزش و اهمیت است. اگر قرار است دیر کنید، حتماً از قبل به میزبان یا طرف قرار خود اطلاع دهید.
 • هنگامی که به مهمانی دعوت می‌شوید، بردن هدیه برای خردسالان حاضر در منزل میزبان معمولاً نشانه ادب و احترام است.
 • مهمانی سرزده و بدون اطلاع قبلی در سوئیس پسندیده نیست.

 

 فرهنگ آداب معاشرت مردم سوئیس

 

فرهنگ لباس پوشیدن و کدهای پوشش در فرهنگ مردم سوئیس

 

فرهنگ کشور سوئیس در تمام موقعیت‌ها قدردان سبک لباس پوشیدن رسمی و شیک است. سوئیسی‌ها حتی زمانی که برای تماشای تئاتر یا اوپرا می‌روند هم لباس‌های رسمی می‌پوشند و در استایل خود از آیتم‌ها و تجهیزات پوشش به شکلی محتاطانه و وسواس‌گونه استفاده می‌کنند. کمتر پیش می‌آید در محیط‌های رسمی یا حتی هنگام خرید در مراکز خرید سوئیس با افرادی با گوشش اسپورت یا کژوال مواجه شوید.

 

فرهنگ مهمانی رفتن در سوئیس

 

اگر کسی شما را برای صرف شام به منزل خود یا رستوران دعوت کرد، باید مطمئن شوید که از قوانین و اصول آداب معاشرت اجتماعی در سوئیس پیروی می‌کنید. نکات زیر در این زمینه به شما کمک خواهند کرد:

 • در رستوران‌ها یا هتل های زوریخ، مؤدبانه نیست که دست خود را به سمت پیشخدمت تکان دهید و او را صدا بزنید.
 • پیش از اینکه شروع به غذاخوردن کنید، منتظر بمانید تا همه غذا را جلوی خود داشته باشند و سپس شما شروع کنید.
 • مطمئن باشید که همه چیز را در بشقاب خود تمام می‌کنید و باقیمانده غذا در بشقاب شما نمی‌ماند.
 • در طول غذاخوردن مچ دست‌ها و آرنج‌ها را روی میز نگه دارید و چنگال را در دست چپ و چاقو را در دست راست نگه دارید.
 • برای اینکه نشان دهید غذا می‌خورید، چاقو و چنگال را در موقعیت ساعت ۰۵:۲۵ روی میز قرار دهید.