• تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۴۰۲
 • توسط: ادمین
 • زمان مطالعه: ۱۱ دقیقه

آشنایی با فرهنگ متفاوت هلند

 

هلند حدود ۱۷ میلیون جمعیت دارد و جزو ۱۰ کشور پرجمعیتِ اروپا به حساب می‌آید. اکثریت قریب به اتفاق مردم به زبان رسمی این کشور یعنی هلندی صحبت می‌کنند که هم شباهت زیادی به زبان آلمانی دارد و هم کلمات فرانسوی و انگلیسی در آن به چشم می‌خورد. جامعه هلند به شدت مستقل و مدرن بوده و بسیاری به موضوع «برابری برای همه» اعتقاد دارند و در عین حال فرد بر گروه ارجحیت دارد.

کشور دیدنی هلند از تاریخ و فرهنگی خاص و قابل‌تأمل برخوردار است. این کشور کوچک، با مناظر زیبا و شهرهای تاریخی معروف، یکی از مقاصد گردشگری محبوب در اروپا محسوب می‌شود. فرهنگ هلند نیز به‌عنوان یکی از عوامل مهم جذب گردشگران به این سرزمین زیبا و متنوع، شناخته شده است.

فرهنگ مردمان هلند به لحاظ آداب‌ورسوم، غذاها، هنر، موسیقی، ادبیات و زبان با سایر کشورهای اروپایی متفاوت است.  یکی از ویژگی‌های جالب فرهنگ هلندی‌ها، دموکراسی و تمایل مردم به حفظ آزادی‌های فردی است. همچنین، فرهنگ هلند بر پایه احترام به محیط‌ زیست، توجه به نیازهای جامعه و تعامل اجتماعی سازمان‌یافته است.

در این صفحه، قصد داریم به بررسی عناصر جالب درباره فرهنگ مردم هلند از جمله آداب‌ورسوم، غذاها و سایر جنبه‌ها بپردازیم و همچنین، تأثیر فرهنگ و هنر در هلند بر جوامع دیگر و نقش آن در صنعت گردشگری را نیز مورد بررسی قرار دهیم. اگر قصد سفر به این کشور را دارید قبل یا بعد از انتخاب تور هلند حتما اطلاعات لازم در ارتباط با فرهنگ و آداب رسوم هلندی ها را مطالعه کنید تا سفری همراه با آرامش را تجربه کنید.

 

تاریخ فرهنگ در کشور هلند

 

تاریخ فرهنگ در کشور هلند قدمتی دیرینه دارد. اصولاً فرهنگ هلند به دو بخش تاریخی تقسیم می‌شود: دوران قبل از قرن هفدهم و دوران بعد از آن. در قرون‌وسطی، هلند به‌عنوان یکی از کشورهای بزرگ و پرقدرت اروپا شناخته می‌شد. در آن زمان، فرهنگ مردم آمستردام و هلند نیز به اوج خود رسید. نقاشان بزرگی مانند رمبرانت و ورمیر شهرت جهانی پیدا کردند و آثارشان تا به امروز ارزش ویژه‌ای دارند. علاوه بر نقاشی، هنرمندان هلندی در زمینه معماری، حکاکی، موسیقی، و ادبیات نیز به شهرت رسیدند.

با تشکیل جمهوری هلند در سال ۱۵۷۹، فرهنگ هلند تحت‌تأثیر قوانین و مقررات جدیدی قرار گرفت. این دوره، زمانی بود که هلندی‌ها به جنگ‌های استقلال خود از اسپانیا پایان داده بودند. این نظام جدید منجر به حرکتی بینشی و مدرن در همه زمینه‌های فرهنگی شد. تاریخ فرهنگ هلند، در واقع تسلیم‌نشدن این مردم به تغییرات شدید و تلاش آنها برای حفظ هویت و ارزش‌های فرهنگی خود را نشان می‌دهد. تنوع و پویایی فرهنگ این کشور نیز، همچنان زمینه‌ساز جذب مسافران و محققان فرهنگی از سراسر جهان است.

 

فرهنگ غذایی هلند

 

اگر به کشور تازه‌ای سفر کنید، یعنی با فرهنگ غذایی جدیدی مواجه می‌شوید. مهاجران به هلند نیز باید به غذاهای هلندی و آداب‌ورسوم سر میز غذا در این کشور عادت کنند، زیرا فرهنگ غذایی مردم هلند با کشورهای اطراف متفاوت است. بعضی از ویژگی‌های غذاخوردن و آشپزی در فرهنگ کشور هلند را در اینجا بخوانید:

 • فرهنگ غذایی هلند به‌شدت مبتنی بر سه ماده غذایی گوشت، نان و سیب‌زمینی است. برای هلندی‌ها خوردن نان در آغاز روز و به‌عنوان میان‌وعده در بعدازظهر معمول است.
 • در فرهنگ غذایی هلند نه‌تنها خود غذا، بلکه اجتماع و دور هم بودن نیز بسیار مهم است. مردم اغلب در جمع و با یکدیگر غذا می‌خورند و در خانه یا فضای باغ آن می‌نشینند و در مورد زندگی روزمره صحبت می‌کنند. حتی گردهمایی‌های کوچک خانوادگی معمولاً با جمع‌شدن خانواده و دوستان با میان‌وعده‌های ساده شروع می‌شود.
 • ترک‌کردن میز پیش از سایرین و گذاشتن آرنج‌ها روی میز موقع سرو غذا در هلند ممکن است از جانب دیگران بی‌احترامی تلقی شود و به‌دور از ادب باشد، بنابراین بهتر است این کدهای رفتاری را برای غذاخوردن در هلند رعایت کنید.

 

فرهنگ غذایی

 

آداب معاشرت در فرهنگ مردم هلند چگونه است؟

 

برای برقراری ارتباط مؤثرتر و تطبیق‌پذیری بهتر با فرهنگ هلندی‌ها، بهتر است با آداب‌ و رسوم اجتماعی و بایدها و نبایدهای معاشرت در هلند آگاه باشید تا تجربه بهتری از سفر به هلند برای خود رقم بزنید. اگرچه فرهنگ زندگی در هلند مشابه بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر است، با ین وجود به بعضی از مهم‌ترین نکات در این باره اشاره کرده‌ایم:

 

 • وقت‌شناسی در هلند بسیار اهمیت دارد و افراد برای زمان ارزش زیادی قائل می‌شوند. حتی ممکن است برای یک قرار ساده و کوتاه در کافه از ده روز قبل با شما هماهنگ کنند!
 • فرهنگ مردم کشور هلند به‌گونه‌ای است که بر خلاف ما ایرانی‌ها، صراحت لهجه و رک‌گویی در آن ارزشمند است. به‌این‌ترتیب هرگونه تعارف در روابط یا ملاحظات اضافی در آن جایی ندارد.
 • هلندی‌ها در معاشرت با افراد غیر از خانواده محتاطانه رفتار می‌کنند. مثلاً اگر با شما دوست باشند ممکن است بارها شما را به منزل خود دعوت کنند؛ اما در مناسبات خانوادگی، جشن‌های خصوصی و مراسم شام و آخر هفته جایی برای شما در نظر نخواهند گرفت!

 

آداب معاشرت

 

فرهنگ دوچرخه‌سواری در هلند

 

آمستردام شهر دوچرخه است و دوچرخه در آن به‌عنوان وسیله نقلیه اصلی شناخته می‌شود؛ بنابراین، فرهنگ دوچرخه‌سواری در آمستردام و البته سایر شهرهای هلند باید توسط افراد در نظر گرفته شود. در ادامه با مواردی که برای دوچرخه‌سواری در این کشور باید آنها را رعایت کنید، آشنا شوید:

 

 • قبل از کرایه یا خرید دوچرخه در هلند، مطمئن شوید که به قوانین و مقررات دوچرخه‌سواری در این کشور واقف هستید و توانایی راندن دوچرخه به‌صورت روان و بدون مشکل را دارید.
 • اگر قصد خرید دوچرخه دارید، حتماً از طریق فروشگاه‌های معتبر این کار را انجام دهید و از خرید دوچرخه ارزان، معیوب یا آسیب‌دیده خودداری کنید.
 • در هلند مسیرهای مخصوص دوچرخه‌سواری قرار دارد که بهتر است آنها را از قبل بشناسید تا تجربه بهتری داشته باشید.

 

دوچرخه سواری

 

لباس پوشیدن در فرهنگ هلندی

 

در هلند به هر نوع پوشش و سبک لباس پوشیدن احترام گذاشته می‌شود و یک خط‌مشی مشخص و سخت‌گیرانه برای این موضوع وجود ندارد. به‌طورکلی، هلندی‌ها به لباس‌های راحت، کاربردی و غیررسمی تمایل دارند و تا حد زیادی به‌راحتی و آزادی اهمیت می‌دهند. اما در مواقع خاص و رسمی، آن‌ها نیز از لباس‌های مناسب مانند کت‌وشلوار یا کت‌ودامن استفاده می‌کنند. رنگ‌های شاد و روشن و الگوها و طرح‌های جالب برای هلندی‌ها در انتخاب لباس اولویت دارد و این موضوع نشان از روحیه بالای مردم این کشور است.

 

آداب‌ و رسوم برگزاری مهمانی در هلند

 

یکی از نکات جالبی که در فرهنگ مردم هلند دیده می‌شود، آداب و سنت‌های مربوط به مهمانی رفتن در این کشور است. در ادامه با چند نمونه جالب از آداب‌ و رسوم مهمانی در فرهنگ مردم هلندی توجه کنید:

 

 • هلندی‌ها همان قدر که با خودشان روابط صمیمانه و گرم دارند، در مورد غریبه‌ها محتاط هستند. به‌عبارت‌دیگر، هلندی‌ها بیشتر ترجیح می‌دهند در حلقه کوچک آشنایان خود بمانند و کمتر در مهمانی‌های مختلف شرکت می‌کنند.
 • آنها از شما برای مهمانی شام به‌سرعت دعوت نمی‌کنند، اما اگر این کار را کردند به معنی اجازه ورود به حریم خانوادگی‌شان تلقی خواهد شد.
 • اگر به یک مهمانی هلندی دعوت شدید و از شما سؤالات متعدد پرسیده شد، تعجب نکنید! این نشانه احترام و علاقه هلندی‌ها به یک غریبه است تا برای آشنایی بیشتر یا ایجاد حس راحتی در میهمان خود، از او سؤال بپرسند.
 • یکی دیگر از آداب‌ و رسوم رایج در فرهنگ آمستردامی و هلندی این است که هنگام رفتن به مهمانی، یک هدیه هرچند کوچک با خود می‌برند. این هدیه می‌تواند یک کتاب، چند شاخه گل یا شکلات و نوشیدنی باشد.
 • ملاقات‌های بدون برنامه و سرزده در هلند ناپسند و غیرمحترمانه است.